„Rzeczywistość”

 

Modyfikacja ( Willa Foksal )

Modyfikacja ( Willa Foksal )

Rzeczywistość wywiera na mnie wpływ: czasami negatywny, czasami pozytywny, stąd płynie wniosek, że nie jest mi obojętna. Powoduje to, iż trudno mi zaakceptować niektóre jej odsłony. Chciałbym mieć możliwość dokonywania modyfikacji w najbliższym otoczeniu, co w moim przekonaniu byłoby tożsame z poprawą. Stoję przed wyborem: pogodzić się z niedoskonałym światem, czy dążyć do jego zmiany. Pierwsze wymaga walki z samym sobą, drugie ze światem właśnie. Wybieram nagle trzecią drogę – udoskonalenie go na fotografii, przenosząc swoje dylematy w sferę bitwy pomiędzy idealizmem i realizmem. A myślałem, że odnalazłem spokój….

Rzeczywistość ( Willa Foksal )

Rzeczywistość   ( Willa Foksal )

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Willa „Niespodzianka”

Willa "Niespodzianka" Grodzisk Mazowiecki

Willa „Niespodzianka” Grodzisk Mazowiecki

Nazwa tego zaskakującego obiektu odzwierciedla uczucia, jakich doznaje się przy pierwszym z nim kontakcie. Gdy zobaczyłem urokliwy biały budynek na tle powstającej czarnej tafli szkła, nie mogłem wyjść z podziwu, ponieważ w tym miejscu został nawiązany dialog początku XX wieku z pierwszymi dekadami wieku XXI. Uwielbiam secesję oraz współczesną szklaną architekturę i cieszy mnie połączenie tak odmiennych, a zarazem podobnych stylów. Ich podobieństwo nie sprowadza się jednak do formy, gdyż modernizm zrobił swoje w zakresie uproszczenia bryły. Mam na myśli raczej idee, które kojarzą mi się z powyższymi stylami: potrzeba zerwania z tradycją i chęć poszukiwania piękna w życiu codziennym. A to niespodzianka: czyżby człowiek znowu, jak na początku XX wieku, musiał uwolnić się od przeszłości, aby stać się samym sobą, niezależnym od ograniczeń historyzmu? Naśladownictwo w architekturze można przełknąć, lecz tworzenie norm społecznych w oparciu o te sprzed stu lat wydaje się daremne. Liczę na to, że rzeczywistość będzie przypominać sąsiedztwo „Niespodzianki” ze szklaną zabudową: stary, niegdyś rewolucyjny w stylu budynek stanowi ozdobę wymogów współczesności.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Mediateka

 

Mediateka Lustrzane Odbicia Grodzisk Mazowiecki

Mediateka Lustrzane Odbicia Grodzisk Mazowiecki

Wydawałoby się, że nowoczesna architektura nie jest nastrojowa i nie pasuje do nowoczesnego budownictwa dworkowego, które dominuje w Grodzisku. Okazuje się jednak, że mediatekę doskonale wpisano w istniejący krajobraz, wplatając ją w otoczenie urokliwego parku Skarbków, o którym już pisałem. Ściana budynku pięknie odbija przeciwległe drzewa, tworząc nostalgiczną kompozycję. Podziwiałem ten niecodzienny obraz, kojarząc go z ludzkim rozumieniem świata. Przetwarzamy w mózgu rzeczywistość, którą staramy się opisać i ten obraz przybiera kształt jej odbicia. Odbicie dokonuje się w innej materii, co pozwala ujrzeć niemalże wyłącznie zarys skomplikowanego oryginału. Nie wiem, czy piękniejszy jest świat realny, czy ten przetworzony przez moją wyobraźnię. Popatrzyłem w lewo na szklaną ścianę mediateki i w prawo na park Skarbków. Poszedłem prosto. 

   

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Baloniki nad Placem Wolności

Baloniki nad Placem Wolności w Grodzisku

Baloniki nad Placem Wolności w Grodzisku

Wieczorny spacer Placem Wolności przenosi nas w bajkową krainę, unosząc nasze marzenia ku cudownym balonikom. Chociaż zapada mrok, możemy podziwiać rozświetlone fasady kamieniczek i urocze drzewka przypominające ubiegłe lato. Sceneria idealna do osadzenia  powieści o poszukiwaniu zagubionego sensu, niech każdy dopowie sobie „czego”. Jeżeli miałbym namalować Wolność, przybrałaby formę tych kolorowych baloników. 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Willa Foksal

Willa Foksal Grodzisk Mazowiecki

Jeśli ktoś uwielbia miejsca, w których można poczuć klimat dziewiętnastego wieku, polecam spacer do parku Skarbków, aby podziwiać  górującą nad nim Willę Foksal. Pamiętam pierwsze wrażenie kiedy z żoną zobaczyłem ten niecodzienny budynek. Zastanawialiśmy się, jakie było jego przeznaczenie i czym jest dzisiaj. W internecie można znaleźć podstawowe informacje i zaspokoić pierwszą ciekawość. Czytelnik dowie się, że willa ta służyła podróżnym w połowie XIX wieku jako zajazd. Pomyślałem, że to bardzo wymowne i koresponduje z moją obecną sytuacją, ponieważ sam czuję się jak podróżnik, którego do Grodziska przywiózł pociąg zwany życiem. Jesienna aura sprzyja refleksji w cieniu Willi Foksal, świadka podróży dawnych i współczesnych nomadów.   

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Park Skarbków

Park Skarbków Jesień Grodzisk

Trudno wyobrazić sobie bardziej romantyczne miejsce na spacer z drugą połówką niż Park Skarbków. Przyznam, że zaskoczyła mnie dbałość o detale tego miejsca. Uporządkowana zieleń, urokliwe alejki oraz rzeczka poprzecinana mostkami. Nierzadko w parku zapominam, że jestem w Polsce i przychodzą mi na myśl wspomnienia z Holandii. Ład i harmonia tego otoczenia pozwalają na  pełnię relaksu. Zachęcam do odwiedzin nie tylko w dzień, ale też wieczorową porą, gdy od wody odbijają się światła latarni i można podziwiać klimatyczne oświetlenie drzew. W ciszy oraz lekkim mroku człowiek przenosi się myślami w inne czasy, na chwilę zapomina o burzliwej rzeczywistości. 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Wspomnienie lata

Szkoda, że lato szybko minęło, bo chętnie poszedłbym na pyszne lody przy Placu Wolności (są dwie możliwości: po lewej stronie placu albo po prawej). Pomijając smak lodów, najbardziej brakuje mi uroczych stolików z krzesełkami, które zachęcają do zatrzymania się w biegu codziennych spraw. Oczami wyobraźni widzę jak odnaleźliby się tu impresjonistyczni malarze potrafiący uchwycić niezwykłość zwykłych chwil. Takie drobne rzeczy cieszą. 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Deptak w Grodzisku Mazowieckim

 

Deptak 11 Listopada Grodzisk Mazowiecki

Deptak 11 Listopada Grodzisk Mazowiecki

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Grodziska jest ul. 11 Listopada, co znajduje pełne uzasadnienie  ciekawej architekturze, zadbanej zieleni i charakterystycznych bilbordach przedstawiających dzieła Chełmońskiego.

Brzmi to niewiarygodnie: bilbord – obraz. Nawet nie marzyłem o tym, że kiedykolwiek zamieszkam w mieście, w którym z elewacji budynków nie będzie straszyć mnie „karkówka”, a co dopiero o tym, że będę podziwiać reprodukcje obrazów. Jestem zachwycony. To bardzo budujące, iż lokalne władze dbają o jakość codziennego życia mieszkańców. Chciałbym, żeby w centrum Warszawy pojawiły się takie „reklamy” zamiast golizny i wszechobecnego kiczu. Polecam spacer ulicą Harcerską w kierunku 11 listopada, chociaż znajdują się tam jeszcze „ruderki”, gdyż w pewnym momencie wyłania się widok przywodzący na myśl miasteczka południa Europy. 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz